PROJEKT "13" PIERWSZE POLSKIE LITERACKIE UNIWERSUM POSTAPOKALIPTYCZNE

niedziela, 23 grudnia 2012

OPOWIEŚCI NIESAMOWITE


OPOWIEŚCI NIESAMOWITE NR 1 (5) 2013
Wydawnictwo Centrum "REA" 
Wydawca miesięcznika "CZWARTY WYMIAR"

Magazyn dla czytelników literatury fantastycznej!
Edycja o wigilijnych, niezwykłych perypetiach, i o końcu świata, który nie nadszedł...

Najnowszy numer "Opowieści Niesamowitych" dostępny jest w sprzedaży od 12.12.12! W dwumiesięczniku fantastyczna relacja Roberta Włodarka pt. "Fantasta z Drohobycza" - o festiwalu im. Brunona Schulza, który odbył się we Wrocławiu. "Jeżeli za ojca-założyciela polskiej fantastyki uznać Stanisława Lema, to ojcem Lema powinien być... Bruno Schulz. Zaskakujące? Owszem, ale nie dla tych..." - takimi słowami rozpoczynamy ciekawą wędrówkę przez niezwykły, pisarski świat autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą". Prezentacja "W otchłani Imatry" Aleksandra Ławrowa to kolejna propozycja redakcyjna - fragment książki, która ukazała się nakładem wrocławskiego Wydawnictwa Dobre Historie
    
Anna Kańtoch i jej "Pięć dziwnych nocy wigilijnych" to pierwsze z wielu ciekawych opowiadań tego wydania. Pisarka wciąga nas w niezwykłą historię, pełną niespodziewanych zwrotów. Porusza aktualne tematy - samotność, wyobcowanie, niezrozumienie - i ukazuje je z perspektywy odmiennej wrażliwości. Hasło: "Wigilia" - niekoniecznie musi się każdemu dobrze kojarzyć. Autorka profesjonalnie operuje warsztatem, tworząc poruszającą czytelnika atmosferę grozy. Jej proza fragmentami przypomina genialne zdania wybitnej Olgi Tokarczuk.
  
Gabriela Szczęsna i jej "Raduj się ziemio!" to kolejna ciekawa propozycja - groza, sny, duchy, mistycyzm, a może coś więcej. Autorka utrzymuje wysoki poziom i z hukiem wdziera się na pisarskie salony. 

Tomasz Bochiński "Cmentarz na Pradze" i Andrzej Pilipiuk "Czarne parasole" to pisarze, których przedstawiać nie trzeba. Oba opowiadania zadowolą nawet najbardziej wybredne gusta. To kawał dobrej literatury, wiele ciekawych spostrzeżeń, zakończonych przewrotną puentą.

Kazimierz Kyrcz jr opowiadaniem "Bardziej, niż myślisz" potwierdza swój niewątpliwy talent do kreślenia arcyciekawych historii. Pisarski kunszt i bogaty język, sprawiają, że z przyjemnością zagłębiamy się w jego kolejnych zdaniach. Groza, którą kontroluje, stopniuje i wielki finał - przewrotny, sprawiają, że chłoniemy wyrazy jeden za drugim. Problematyka tekstu jakże nam bliska, egzystencjalna, codzienna, wręcz, chciałoby się rzec. Jeden z lepszych tekstów. 
Blog Kazimierza Kyrcza JRa: http://kazimierzkyrcz.blogspot.com/ 

Dawid Kain "J-E-S-T-E-M" to bardziej szort, króciak, niźli opowiadanie, miniatura podszyta bogactwem myśli i języka. Matrix w pigułce, analogia do wielu dzieł literackich i filmowych, wzruszająca prawda, wreszcie s.f., nieodkryte technologie i niezbadane światy - aż tyle i to zaledwie na trzech stronach... Majstersztyk. 

Marek Grzywacz "Strategia przetrwania" i Maciej Musialik "Kumulacja" to dwa różne teksty. Oba zgrabnie nakreślone i wyeksponowane. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z grozą przedniej marki, jak to na autora, Marka przystało. Spora dawka strachu i mroczny finał. W drugim, zaś opowiadaniu, pojawia się motyw niedokonanego końca świata - jakże na czasie, nieprawdaż:)

Marek Dryjer "Bezprawie" - nomen omen, mój tekst, którego profesjonalnej redakcji podjęła się Joanna Kułakowska. To opowiadanie grozy, egzystencjalny tekst, biały wiersz (zdaniem niektórych) - także tematem nawiązujący do końca ziemskiego bytu, tym razem jednak mamy do czynienia z biblijną Apokalipsą. Tekst wzbogacony biblijnymi cytatami, bezpośrednio inspirowany prozą Cormaca McCarthego.

Magdalena Rybka "Wariatka i stare pianino" - lekkość języka, którym posługuje się autorka, jest aż nadto wyczuwalna, ciekawy styl, tekst inny od pozostałych, melancholijny po trosze i skłaniający do refleksji; oraz Michał Grabowski "Prezent" w swym debiucie, dodajmy udanym - nieszablonowym, ciekawym, ze zmyślną puentą.

Ponadto w "Opowieściach Niesamowitych" okładki czasopisma fantastycznego "COŚ NA PROGU", które polecam! "Flash" Łukasza Wiśniewskiego - nawiązujący do serialu TV, stacji TELE 5 "Flash Gordon". Doskonałe szkice Leszka Bugajskiego, którego literackich dokonań nie trzeba przedstawiać - "Paradoksy Adama Hollanka". Polecanki książkowe i fantastyczne portale, które prezentuje nam Joanna Kułakowska. Kilka słów o autorach wszystkich powyższych tekstów tego wydania Opowieści Niesamowitych i na koniec krótki felieton niezniszczalnego Andrzeja Pilipiuka "Dotknięcie nienazwanego", którego tytuł jednocześnie mógłby stanowić opis aktualnego wydania tego fantastycznego dwumiesięcznika. Wszystko profesjonalnie zredagowane i wydane, wzbogacone przyciągającą wzrok okładką. Polecam na mroźne, zimowe wieczory i noce...